У Маріуполі стартував проект з продажу ліків гіпертонікам по пільгових цінам

Інформація управління охорони здоров'я "Про реалізацію пілотного проекту по впровадженню державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою"

Прийняте 25.04.2012 року Постанова кабінету Міністрів України "Про реалізацію пілотного проекту по впровадженню державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою" спровокувало багато питань. Пояснюється це тим, що проект сам по собі є виключно новим, це наші перші кроки на шляху до страхової медицини. Саме з цієї причини він і названий "пілотним", тобто "пробним", передбачаючим вірогідність виникнення труднощів.

З цієї ж причини під дію цього проекту потрапили всього 224 найменування лікарських засобів, а не увесь великий перелік медикаментів, використовуваний для лікування гіпертонічної хвороби. Інакше, Проект спочатку був би приречений на провал, повідомляє прес-служба маріупольської міськради.

Які етапи реалізації Проекту, і на якій стадії він зараз знаходиться?

Перший етап - це розрахунок референтних(порівняльних) цін на лікарські засоби, на які поширюється дія постанови. Розрахунок ціни відбувається за спеціальною методикою, що передбачає аналіз цін на ці ж препарати, використовувані в країнах з розвиненою системою медичного страхування. На підставі отриманої ціни, розраховується і реєструється відпускна ціна, яка не може бути вище розрахованих меж. На 1 серпня, за цією методикою, були зареєстровані ціни на 49 найменувань, з 244.

Відповідно, ці 49 препаратів реалізуються з аптек за референтними цінами, інші, що ще не пройшли реєстрацію - з фіксованою націнкою. На цьому етапі реалізації Проекту передбачено, що лікар, що призначив хворому препарат, на який поширюється дія постанова, повинен виписати його міжнародне непатентоване найменуванню. У аптеці цього хворого, при пред'явленні рецепту, повинні інформувати про те, які торгові назви існують у цього найменування препарату - від дешевих, до дорогих. Тобто

у хворого, передусім, має бути право вибору тієї цінової категорії, яка йому підходить. Саме на цій стадії реалізації Проекту ми зараз і знаходимося.

Другий етап Проекту передбачає введення механізму компенсації хворим часткової вартості ліків, на які розраховані референтні ціни. До 1 вересня 2012 року мають бути визначені джерела фінансування і розроблений механізм компенсації(реімбурсації). За даними МОЗ, орієнтовна дата, з якою передбачено впровадження механізму реімбурсації, - 1 жовтня 2012 року.

Таким чином, на даний момент ситуація така:
Референтні ціни розраховані на 244 найменування лікарських засобів, використовуваних для лікування гіпертонії.
З 1 серпня реалізація цих препаратів з аптек здійснюється з урахуванням фіксованої націнки.
Хворий має право вибору тієї цінової категорії, яка його влаштовує.
Механізм повернення засобів за придбані ліки для лікування гіпертонічної хвороби знаходиться у стадії розробки.